aktualności

13 lutego
2023r.


Zjazd Jubileuszowy z okazji 100-lecia

Zarząd Studenckiego Koła Naukowego Geografów serdecznie zaprasza na Jubileuszowy Zjazd z okazji 100-lecia działalności Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego UAM w Poznaniu.
Zjazd odbędzie się w dniu 22 kwietnia 2023 roku w Poznaniu.

Ramowy program Jubileuszowego Zjazdu 100-lecia SKNG przedstawia się następująco:

21.04.2023 (piątek) godz. 17.00
Collegium Maius UAM - Sala Śniadeckich, ul. Fredry 10
,,Wspominamy SKNG UAM” - spotkanie dawnych członków i sympatyków Koła

22.04.2023 (sobota) godz. 10.00.
Collegium Geographicum UAM - Aula im. Bogumiła Krygowskiego,
ul. B. Krygowskiego 10
-Otwarcie Zjazdu 100-lecia SKNG i Sesja Jubileuszowa
-Przerwa kawowa i sesja posterowa, prezentacje sekcji specjalistycznych, obiad
-Przewidywane zakończenie godz. 16:00
.
22.04.2023 (sobota) godz. 20.00
-Markietanka, Dom Żołnierza ul. Niezłomnych 1
-Jubileuszowy Bal Geografa

Na kwotę wpisowego udziału w Zjeździe Jubileuszowym składa się:
- Udział w Sesji Jubileuszowej - 100 zł
- Udział w Jubileuszowym Balu Geografa - 250 zł

Prosimy o dokonanie wpłaty udziału w Zjeździe do dnia 28 lutego 2023 roku na poniższe konto:
. Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich
B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań
nr konta: 23 1140 2004 0000 3602 8329 8728
tytuł wpłaty: SKNG 2023 + imię i nazwisko
.
Zachęcamy do składania dobrowolnych datków na tablicę pamiątkową - wpłata na konto, tytułem „tablica pamiątkowa SKNG”.

Zapisy na Jubileuszowy Zjazd 100-lecia SKNG odbywają się za pomocą:
formularza zgłoszeniowego

Zwracamy się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o Zjeździe i przekazanie jejdo Państwa koleżanek i kolegów z okresu studiów. W Zjeździe Jubileuszowym mogą wziąć udział także absolwenci, którzy nie byli członkami SKNG, a w Balu także osoby towarzyszące (zgłaszając się osobno w formularzu)!

W razie potrzeby, pytania prosimy kierować na adres e-mail: skng.wngig@gmail.com.

Serdecznie pozdrawiamy i czekamy na spotkanie w Poznaniu!

Komunikat

Harmonogram

Rok 100-lecia SKNG

Organizatorzy:
Studenckie Koło Naukowe Geografów im. Stanisława Pawłowskiego UAM w Poznaniu
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM

Współorganizatorzy:
Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego
Komitet Nauk Geograficznych PAN

10 października
2022r.


GIS Day 2022

Po dwóch latach rozłąki, wreszcie będziemy mieli okazję spotkać się z Wami twarzą w twarz, podczas obchodów XXI edycji GIS Day w dniu 16 listopada.

Będziemy gościć Was w progach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To okazja do wysłuchania licznych prelekcji oraz udziału w niebanalnych warsztatach, które przybliżą wam wykorzystanie danych przestrzennych w aspektach społecznych, geomatycznych czy przyrodniczych. Więcej informacji pojawi się już wkrótce na naszych platformach społecznościowych.
Do zobaczenia!

20 kwietnia
2022r.


Zespół wyprawy naukowej "Kamperem dookoła Bałtyku"

Przedstawiamy Wam nasz zespół wyprawy

Opiekunami naukowymi projektu są:
💠 mgr Dawid Abramowicz
💠 dr Paweł Matulewski
💠 dr Mikołaj Majewski
Oto nasz zespół badawczy:
💠 Maria Sznajder - kierownik
💠 Rozalia Biniasz - zastępca kierownika
💠 Mateusz Robaczewski - zastępca kierownika
💠 Dawid Kozar
💠 Ada Pleszewska
💠 Wiktoria Dyszy
💠 Anna Stasiewicz
💠 Adrian Sitarz

19 kwietnia
2022r.


FORUM SKNG 2022

20.05.2022 (piątek) o 14.00 na WNGIG

Czas na wielki powrót czegoś co uwielbiacie, czyli FORUM SKNG! Rok temu pokazaliście nam ogromną potrzebę dyskusji o tym co się dzieje w geograficznym świecie. W tym roku nie zwalniamy tempa! Przygotowaliśmy 3 sesje tematyczne podczas których będziecie mogli przedstawić krótką prelekcję na wybrany temat. Sesje tematyczne:

Geografia na studiach - tutaj opowiesz o tym co uwielbiasz w studiach geograficznych, czego Ci brakuje, jak koło naukowe wpłynęło na Twoje zainteresowania, jak zmieniłbyś edukację gdybyś został ministrem edukacji, co dało Ci studiowane geografii i wszystko inne związane z edukacją. Geografia w nauce - chcesz opowiedzieć o świetnym projekcie na studiach, gruncie który zdobyłeś, karierze naukowca, a może niedocenianych naukowcach Nauk o Ziemi? To idealna kategoria dla Ciebie!

Geografia w podróży - „Kto podróżuje, ten dwa razy żyje”, a jeśli jesteś geografem to nawet trzy razy! Opowiedz nam o swoich małych i dużych podróżach. Może jesteś fanem taniego podróżowania, spędziłeś_aś noc na glampingu, poznałe_aś nowych znajomych podczas egzotycznej podróży? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.
Co czeka Was oprócz prelekcji?
-> geoquiz na kahoocie (dla najlepszych przewidzieliśmy małe upominki)
-> wybór na najlepszej prezentacji każdej sesji (a wybierać będziemy wszyscy podczas głosowania)
-> dyskusja po każdej prezentacji i sesji
-> nagrody dla najlepszych prelegentów!

8 kwietnia
2022r.


I Miejsce w Konkursie na najlepszą prezentację

Zdobyte podczas I Edycji Dnia Kół Naukowych UAM

SKNG wzięło udział w Dniu Kół Naukowych UAM. Nasza prezentacja okazała się być najlepszą i zajęliśmy I MIEJSCE! 🥳 Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie! Tego dnia reprezentowali nas Ania i Przemek, którzy przygotowali nasze stanowisko i przedstawili czym się zajmujemy.

9 marca
2022r.


Zebranie Ogólne

29 marca 2022 r. - Aula im. prof. B. Krygowskiego

Zapraszamy na Zebranie Ogólne Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego 29 marca 2022 r. - Aula im. prof. B. Krygowskiego Obecność dla członków Koła obowiązkowa!

24 grudnia
2021r.


Wesołych Świąt!

Życzymy spokojnych, radosnych i miło spędzonych Świąt!

Mamy też mały prezent: przedstawiamy wyniki naszych badań dotyczących tego, jak pod względem pogodowym wyglądały Święta w Poznaniu w latach 1961-2020. Cieszymy się, że dziś w wielu miastach w Polsce będzie choć trochę biało - jak za dawnych lat 🌨❄️☃️🎄
To opracowanie powstało dzięki Sekcji Meteorologii SKNG!

23 listopada
2021r.


Kamperem dookoła Bałtyku - rekrutacja

Rekrutacja do wyprawy naukowo-warsztatowej „Kamperem dookoła Bałtyku”

Wyprawa kierowana jest głównie do studentów kierunków Geografia ze specjalnościami, Zarządzania Środowiskiem oraz Turystyki i Rekreacji.
Podczas niej odwiedzimy 8 europejskich państw skupiając się głównie na Finlandii, Szwecji oraz Norwegii.
Uczestnicy będą realizowali własne projekty naukowe oraz uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez opiekunów naukowych. Podczas wyprawy skupimy się również na poznawaniu lokalnych kultur oraz zdobędziemy północny kraniec Europy – Nordkapp!
Jeśli masz doświadczenie w poruszaniu się w terenie, w realizowaniu projektów naukowych oraz masz pomysł na kolejny związany z Północną Europą przejdź do formularza zgłoszeniowego!
Termin zgłoszeń do 19 grudnia 2021r.
Kontakt – kdb.skng.uam@gmail.com

18 listopada
2021r.


Islandia 2021

W dniach 14-24 sierpnia 2021 r. odbył się wyjazd Sekcji Turystyki i Rekreacji w ramach projektu „Wpływ pandemii Covid-19 na problem overtourism’u na Islandii”.

Islandia jest wyspą położoną między Oceanem Atlantyckim i Arktycznym, a jej stolica - Reykjavik to najdalej na północ wysunięta stolica świata. Od ponad 10 lat na Islandii obserwuje się zbyt dużą liczbę turystów co wpływa na pogorszenie się jakości życia lokalnej społeczności, a także prowadzi do degradacji zasobów naturalnych i walorów krajobrazowych. Islandia jest krajem, w którym gospodarka oparta jest głównie na turystyce. W 2020 roku wybuchła pandemia Covid-19, która w znaczny sposób ograniczyła turystykę, wpłynęła negatywnie na gospodarkę oraz pozytywnie na środowisko. Dlatego istotne jest, aby zbadać te zjawiska możliwie szybko, zanim turystyka Islandii zacznie wracać do stanu przed pandemią lub wróci do niego całkowicie. Zadanie jakie wyznaczyli sobie studenci to między innymi zbadanie w jakim stopniu pandemia wpłynęła zarówno na problem overtourism’u jak i na wybór odwiedzanych miejsc na terenie Islandii przez turystów a także z jakimi konsekwencjami mierzy się lokalna branża turystyczna. Studenci podczas 10-dniowej wyprawy ponadto prowadzili projekty naukowe takie jak : analiza i ocena zrównoważonej turystyki, wpływ wybranych produkcji filmowych na atrakcyjność miejsc w nich występujących oraz alternatywne świadczenie usług hotelarskich na przykładzie Islandii. Oprócz badań z dziedziny turystyki przeprowadzona została także analiza sprawdzalności pogody dla ważniejszych punktów turystycznych, zmienność chemizmu wód w zlewniach zlodowaconych i gorących źródłach czy stworzenie biblioteki spektralnej gleb. Podczas wyprawy studenci odwiedzili Park Narodowy Thingvellir - znajdujący się w miejscu gdzie stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska, Park Narodowy Vatnajökull – drugi największy park narodowy w Europie, gejzery Geysir i Strokkur – jedyne aktywne gejzery w Europie oraz tęczowe góry Landmannalaugar. Ponadto zwiedzili czarne plaże, jaskinie, kaniony, liczne wodospady, których w Islandii jest aż kilka tysięcy, gorące źródła a także nie mogło zabraknąć odwiedzin nowo powstającego wulkanu którego erupcja rozpoczęła się w tym roku. Dzięki wyprawie studenci mogli zobaczyć na własne oczy dlaczego ta wyspa jest coraz bardziej popularna przez turystów z całego świata, w jakim stanie jest infrastruktura turystyczna, jak radzi sobie lokalna branża turystyczna po wybuchu pandemii Covid-19, a także dzięki badaniom ankietowym turystów i mieszkańców, jakie jest ich zdanie na temat overtourism'u oraz jakimi motywacjami kierują się turyści przy wyborze tej destynacji. Rezultatem projektu będą artykuły naukowe i cenne materiały do prac dyplomowych.

8 czerwca
2021r.


Oceń wykłady na WNGiG

Chcemy zbadać Wasz odbiór wykładu, jako formy zajęć, dzięki czemu, możemy wspólnie polepszyć jakość wykładów na naszych studiach.

W tym celu stworzyliśmy krótką, anonimową ankietę. Wyniki tej ankiety zostaną przeanalizowane, a następnie przedstawione Radom Programowym Wydziału i Władzom Dziekańskim. Dlatego Wasz głos się liczy. Im więcej osób wypełni tę ankietę, tym pełniejszy będzie obraz jakości wykładów na naszym Wydziale. Udostępnijcie link do ankiety swoim znajomym, na grupach kierunków z Wydziału. Czas realnie wpłynąć na jakość kształcenia na WNGiG

Link do ankiety

10 maja
2021r.


SKNGeniusz2

Druga edycja warsztatów SKNGeniusz

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji SKNGeniusz! To seria wydarzeń organizowanych przez SKNG, która ma na celu doskonalenie naszych umiejętności
Więcej informacji:

Dowiedz się więcej

26 kwietnia
2021r.


Ankieta

Do 23 maja w systemie USOS dostępne są ankiety oceniające przedmioty i programy studiów.

Ankieta powstała we współpracy Studenckie Koło Naukowe Geografów im. Stanisława Pawłowskiego z Rada Samorządu Studentów WNGiG UAM. W ankiecie możesz wyrazić swoją opinię na temat liczby godzin danego przedmiotu, formy prowadzenia zajęć, a także zaproponować własne zmiany.
NIE jest to ankieta oceniająca prowadzących
Jak znaleźć ankietę?
To proste:
1. Zaloguj się do systemu USOSweb
2. Wybierz zakładkę Dla studentów
3. Z menu z lewej strony lub kafelków wybierz zakładkę Ankiety
4. Wypełnij ankiety!
Dzięki tym ankietom możesz mieć realny wpływ na poprawę programu studiów, dlatego gorąco zachęcamy Cię do ich wypełnienia

17 kwietnia
2021r.


Forum SKNG

To już pewne! 29 kwietnia odbędzie się kolejna edycja FORUM SKNG! Czym jest FORUM? To miejsce wymiany myśli studenckiej. W tym roku przychodzimy do Was z nową formułą Forum. Będzie jeszcze bardziej kreatywnie i interaktywnie. W tym roku prelekcją otwierającą będzie wystąpienie dr Anny Dmowskiej ,,Od koła do doktora”. Więc jeśli ciekawią Cię tajniki pracy naukowej lub sam myślisz o tym, by kontynuować studia na poziomie doktorancki, zapraszamy do wysłuchania wystąpienia i zadawania pytań.

Zapraszamy studentów i licealistów do udziału w wydarzeniu.
Szczegółowy harmonogram:
15:30 - 15:35 Rozpoczęcie forum
15:35 - 15:50 "Od koła do doktora"- dr Anna Dmowska
15:50 - 16:05 "Dlaczego projekt naukowy może nauczyć więcej niż 3 lata studiów?"- Arkadiusz Słowiński, Milena Zięba
16:05 - 16:20 "Kierowanie sekcją - potencjalne problemy i stres"- Bartłomiej Tyrcha
16:20 - 16:35 "Co szkoła robi nie tak?"- Mateusz Robaczewski
16:35 - 16:45 Przerwa
16:45 - 17:00 "Dlaczego wykład jest najgorszą formą zajęć?"- Dominika Jaster
17:00 - 17:15 "'Ale dziś chłodno, gdzie to globalne ocieplenie'- obalamy mity o klimacie"- Katarzyna Sobkowiak i Adam Szczapiński
17:15 - 17:30 "Samotnie czy w pojedynkę? O towarzystwie w podróży"- Dorota Piechowiak
17:30 - 17:45 "Czego nauczyłem się poza studiami"- Michał Król
17:45 - 18:00 Zakończenie, dodatkowe wnioski i dyskusja
Przyjdź i dołącz do dyskusji!
Kiedy: 29 kwietnia 15.30- 18.00
Gdzie: platforma MS TEAMS
Link do wydarzenia podamy niedługo.

15 kwietnia
2021r.


Wyniki konkursu Kowadło 2.0

Studenci Sekcji Geoimformacji i Sekcji Dydaktyki Geografii w gronie Laureatów VI edycji Konkursu Kowadło 2.0.

Serdecznie gratulujemy Laureatom VI edycji Konkursu Kowadło 2.0!
Jednym z nagrodzonych projektów jest MapLab, nad którym obecnie pracują studenci Sekcji Dydaktyki Geografii: Dominika Jaster i Mateusz Robaczewski oraz Sekcji Geoinformacji: Milena Zięba, Mateusz Ośko, Radosław Flak i Justyna Wołowczyk. Cieszymy się Waszym sukcesem i życzymy powodzenia w dalszych etapach pracy!

13 kwietnia
2021r.


Inicjatywa Doskonałości

Dziś pragniemy podzielić się z Wami sukcesami, jakie osiągają Członkowie Naszego Koła! W ostatnim czasie dwa zespoły działające u SKNG uzyskały grant naukowy w ramach projektu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza".

Zespół w składzie: Katarzyna Sobkowiak, Adam Szczapiński, Maria Sznajder (Sekcja Meteorologii), Natalia Chojnacka i Jakub Skowroński (Sekcja Geoinformacji) Opiekun naukowy: prof. dr hab. Ewa Bednorz Tytuł projektu: Meteo Calc – kalkulator obliczający wybrane wskaźniki meteorologiczne i klimatyczne
Zespół w składzie: Zuzanna Palińska i Agata Piękniewska (Sekcja Speleologii) Opiekun naukowy: prof. dr hab. Grzegorz Rachlewicz Tytuł projektu: Lód w wybranych jaskiniach Tatr Polskich - ewolucja i stan wobec zmian klimatycznych Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

9 kwietnia
2021r.


GeoNight

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie organizowane przez doktoranta Artur Żyto i doktor Magda Kugiejko pt.:"Wśród azjatyckich stepów i pustyń" odbędzie się 9 kwietnia o godz.18.00. Wydarzenie skierowane jest dla uczniów, nauczycieli i pasjonatów geografii.